IV Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach odbędzie się już 9 października 2023 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie. Cel jest prosty: zachęcić młodzież do poznania się z rówieśnikami z sąsiedniego kraju, dać jak najwięcej frajdy z uczenia się o kulturze, historii i życiu w Czechach i w Polsce. Najlepsi uczestnicy wyjadą z opiekunem na dwudniowe szkolenie z zakresu wiedzy o kraju sąsiada.

Udział w konkursie jest darmowy. W celu rejestracji wystarczy wypełnić krótki formularz (ok. 3 minuty wypełniania). Rekrutacja potrwa do 4 października. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Nagrody
Zwycięskie drużyny wezmą udział w dwudniowym szkoleniu w Sudetach, podczas których zwiększą swoją wiedzę z zakresu wiedzy o kraju sąsiada oraz zintegrują się z innymi laureatami.

Zasady rywalizacji
Uczestnicy z Polski i Czech będą rywalizować w trzech kategoriach (szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz grup mieszanych) w 4-osobowych grupach szkolnych. Turniej będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to test zamknięty, składający się z 40 pytań. Spośród 4 odpowiedzi tylko jedna będzie poprawna. Pytania dotyczyć będą wiedzy o społeczeństwie, kulturze i historii Polski i Czech. Połowa pytań będzie dotyczyć Polski, a połowa Czech (czasem pytania będą dotyczyć zarówno Polski, jak i Czech). Na rozwiązanie uczestnicy będą mieć 50 minut. Pytania będą takie same dla uczestników z Polski i z Czech. Uczestnicy z Polski dostaną test w języku polskim, a uczestnicy z Czech w języku czeskim. W drugiej części uczestnicy rozwiążą wylosowane dwa z czterech zadań praktycznych. Każda grupa będzie rozwiązywała je wspólnie. Lista 4 zadań praktycznych znajduje się poniżej:

  1. Rozmówki polsko-czeskie

– Przyjechaliście do Czech. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje knedlików oraz dwie porcje zupy czosnkowej. Chcecie zapłacić gotówką. Spróbujcie się porozumieć (dla uczestników z Polski).
– Przyjechaliście do Polski. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje pierogów ruskich oraz 2 żurki ze świeżym pieczywem. Chcecie zapłacić gotówką. Spróbujcie się porozumieć (dla uczestników z Czech).

  1. Zdjęcia
    Kolega z Kanady, który mówi w Twoim języku chce pochwalić Ci się 4 zdjęciami, które zrobił w trakcie podróży. Pomóż mu odgadnąć, które zostały zrobione w Polsce, a które w Czechach. Odgadnij co przedstawiają.
  2. Turystyka
    Planujesz polsko-czeską podróż. Pokaż na mapie, do jakich 3 miejsc w Polsce, a do jakich 3 miejsc w Czechach warto pojechać i uzasadnij dlaczego (co tam się znajduje)
  3. Ludzie
    Kolega ma za zadanie rozpoznać, które z postaci były Polakami, a które Czechami oraz co ważnego zrobiły dla swoich narodów. Każda z drużyn dostanie 4 zdjęcia portrety osób. Możliwe postaci polskie: Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Maria Curie-Skłodowska, Józef Piłsudski, Robert Lewandowski, Fryderyk Chopin, Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Iga Świątek, Kamil Stoch, Olga Tokarczuk. Możliwe postaci czeskie: Vaclav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus, Petr Pavel, Petr Fiala, Lukáš Krpálek, Markéta Vondroušová, Milan Kundera.

Nocleg
Z racji położenia Nowej Rudy zachęcamy do przyjazdu dzień wcześniej i zwiedzenia najważniejszych atrakcji turystycznych. Dla uczestników Hotel CTS mieszczący się obok miejsca, w którym odbędzie się konkurs przygotował także ofertę noclegu. Wszelkich informacji udzielamy mailowo: biuro@spczs.pl

Polub IV Międzynarodowy Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach na Facebooku
Główny organizator: Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Współorganizatorzy i partnerzy: Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, Fundacja Fabryka Dobrych Rezultatów, Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, Centrum Turystyczno-Sportowe w Nowej Rudzie.
Patroni medialni: Czasopismo “Ziemia Kłodzka”.
Pliki do pobrania:
– Regulamin Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach
– Zagadnienia konkursowe
– Program